Upravit stránku

IBM Verse (Traveler) - instalace aplikace na Android

Málokdo si již dokáže představit, že svůj pracovní email a kalendář má pouze na svém počítači nebo dokonce v papírovém diáři. S příchodem mobilních telefonů má většina z nás všechny tyto informace neustále u sebe. Zároveň od těchto aplikací očekáváme, že budou mít takovou funkcionalitu, jako je to u poštovních klientů, které používáme na klasických počítačích. Mnoho z nás již dnes používá pro emailou komunikaci nebo plánování schůzek spíše právě mobilní zařízení. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice citlivé informace, je potřeba, aby tato data byla také dostatečně zabezpečena. A toto vše můžete očekávat právě od produktu společnosti IBM, který se jmenuje IBM Notes Traveler.

Společnost IBM se snaží neustále vylepšovat své produkty, ať už po stránce designu, tak i doplňováním nových funkcí. Není tomu jinak ani v případě mobilních aplikací, které nacházejí čím dál větší množství uživatelů. Ačkoliv se IBM snaží vydávat aktualizace svých produktů zhruba každého čtvrt roku, v případě mobilní aplikace IBM Notes Traveler je tomu k radosti všech uživatelů častěji. Proto již dnes si můžeme na svá mobilní zařízení - mobil nebo tablet, nainstalovat novou verzi této aplikace, která nese název IBM Verse. Potěšeni tak budou zejména majitelé zařízení s operačními systémy Android a Apple iOS.

Často se nás uživatelé ptají, kde a jak si mají aplikaci nainstalovat, aby mohli plně využít své mobilní zařízení. Připravili jsme tedy krátký článek, který může fungovat i jako návod pro základní zprovoznění vaší pošty a kalendáře IBM Notes na mobilním telefonu s operačním systémem Android.

V první řadě musí váš administrátor nainstalovat a nakonfigurovat serverovou část IBM Notes Traveler, přidělit vám práva a případně nastavit bezpečnostní politiku buď pro všechna zařízení nebo pro konkrétní operační systém nebo uživatele. Zároveň je potřeba, abyste znali své heslo pro přístup k poště přes webové rozhraní iNotes, protože komunikace probíhá pomocí stejně zabezpečeného protokolu HTTPs a samozřejmě aktivní WiFi připojení nebo aktivovaný datový tarif od vašeho operátora. Předpokládejme tedy, že toto vše máte k dispozici a pojďme se vrhnout na samotnou instalaci.

Na svém mobilním telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android si otevřete aplikaci Google Play a vyhledejte aplikaci IBM Traveler nebo IBM Verse. Dosáhnete stejného výsledku. Nemusíte tedy složitě získávat instalační balíček od vašeho administrátora nebo přímo z vašeho serveru. Na Google Play najdete vždy nejaktuálnější verzi a automaticky se vám může nová verze nabízet a nebo přímo aktualizovat.
Klikněte na tlačítko "Instalovat", abyste zahájili stažení a instalaci aplikace. Na následující obrazovce potvrďte přístup aplikace IBM Verse k prostředkům mobilního zařízení. Během krátké chvíle se dokončí instalace a na vaší úvodní ploše se přidá ikonka IBM Verse. Klikněte tedy na ikonku a přistupte k samotné konfiguraci vašeho účtu. 
V dalším kroku vyberte, k jakému serveru se chcete připojovat. Můžete si všimnout, že IBM nabízí své produkty i v rámci cloud licence. Pokud tedy nechcete investovat do serverového hardware, můžete si pořídit IBM Notes Traveler v cloudu. My si pro naši instalaci vybereme vlastní firemní server. Ten zadáme na další obrazovce. Zde vyplňte jméno serveru v "internetovém" formátu. Jak bylo již uvedeno, komunikace probíhá pomocí protokolu HTTP nebo dle konfigurace samotného serveru, bezpečnějším HTTPs. Toto je v kompeteneci vašeho administrátora systému. Dále tedy vyplňte vaše uživatelské jméno a heslo pro přístup k poště z webu.  Stiskněte tlačítko "Přihlásit se". Pokud se telefon spojí s vaším serverem a ověří vaše přihlašovací údaje, objeví se vám obrazovka s informací o zabezpečení aplikace, kde je popis bezpečnostních "opatření". Pro zdárné pokračování dejte možnost "Aktivovat".
Po aktivaci zabezpečení můžete zvolit, co vše chcete synchronizovat. Pokud jste již používali původní verzi, je zde zajímavá změna. Kontakty z IBM Notes budou uloženy přímo v aplikaci a nebudou standardně ukládány mezi vaše mobilní vizitky. Po dokončení konfigurace a po otevření aplikace IBM Verse se zobrazí obrazovka s odkazy na Poštu, Kalendář, Kontakty a nebo Úkoly. A nebo si můžete na plochu mobilního zařízení vložit "rychlé" ikony pro jednotlivé položky. No a máte hotovo !
Pojďme se jenom v krátkosti podívat, jak vypadají nejčastěji používáné moduly Pošta a Kalendář. Přehledně vidíte došlou poštu. Pokud máte u kontaktu uloženou fotografii, bude se vám u každé zprávy zobrazovat. Můžete si v předvolbách nastavit, aby se zobrazovala část zprávy již v přehledu. Pokud si zprávu otevřete, opět velice přehledně vidíte hlavičku zprávy, její obsah a pokud jsou i přílohy, tak jsou krásně seřazeny a to včetně ikonky typu přílohy. Na obrázku si můžete všimnout, že se vždy na dané obrazovce nabízí ikonka "+" pro možnost nového emailu a v otevřené zprávě je na stejném místě tlačítko pro odpověď. Aplikace se vám tedy bude snažit pomoci efektivně pracovat s vašimi emaily.
Při psaní nové zprávy vám bude aplikace průběžně nabízet kontakty, jak jste zvyklí při práci s plným klientem.
A kalendář ? Opět velice přehledně si můžete zobrazit váš plán. Můžete si zobrazit přehled za měsíc, týden nebo den. Jednotlivé typy událostí jsou barevně rozlišeny pro lepší přehlednost. Obsah nebo pořízení samotné události je čitelný i v mobilních podmínkách, což je v případě menších displejů velice příjemné.
Vidíte, že tak užitečná aplikace může být uvedena do života ve velice krátkém čase. Samozřejmě, že v předvolbách si můžete  nastavit, v jakém intervalu se bude provádět synchronizace, jaká historie zpráv bude v telefonu zobrazena nebo velikost přílohy s ohledem na datový tarif. Možnost vložení podpisu do zpráv, výběr složek pro synchronizaci atd.  Aplikace zřejmě zcela nenahradí vašeho poštovního klienta, ale určitě vám ušetří spoustu času při vyřizování běžné emailové komunikace nebo plánování událostí.

Pokud si sami netroufáte na instalaci nebo potřebujete pomoci s instalací a konfigurací serverové části, rádi vám pomůžeme. 

S autorem článku, Alešem Lichtenbergem, se můžete často setkat při jeho prezentacích na technických konferencích, zaměřených na IBM/Lotus software, kde je nejčastěji jeho hlavním tématem přednášek  právě použití IBM Notes Traveler na různých platformách a zařízeních.