Nejdříve jsme museli zajistit příslušná povolení k provozování v ČR
Po uspokojivých výsledcích funkčních testů jsme se začali zajímat o legislativní stránku možného používání tohoto rádiového pojítka v ČR. Zahájili jsme proto jednání s Českým telekomunikačním úřadem (dále jen ČTÚ) a Testcomem (společnost Testcom tehdy pro ČTÚ zaštiťovala homologace rádiových pojítek a regulaci kmitočtového spektra) a zjistili, že pásmo 2,4 GHz je prozatím nevyužívané a v ČRnejsou ani dostatečné informace ani legislativa pro jeho užívání. Pátrali jsme tedy dále a zjistili, že v EU je opravdu pásmo 2,4 GHz s rozprostřeným spektrem určeno pro datové aplikace a tato pojítka lze dokonce (k našemu velkému potěšení) provozovat bez jakékoliv regulace a bezpoplatkově. O členství v EU a uznávání legislativy EU se nám tehdy však ještě ani nezdálo a bylo nám tedy jasné, že pokud chceme tato pojítka prodávat v ČR, bude zde třeba nejdříve „prošlapat legislativní cestičky“. Naštěstí jsme se u příslušných orgánů setkali se vstřícným přístupem a s ochotou sladit naši kmitočtovou politiku s pravidly v EU, avšak byly zde překážky v oblasti informací o tom, jak tato pojítka měřit pro homologaci a jak specifikovat povolení k jejich provozu. Bylo nám jasné, že pokud chceme tento proces urychlit, musíme tyto informace zajistit sami a předat těmto orgánům. To se nám nakonec ve spolupráci s výrobcem podařilo.
Na základě námi předaných technických požadavků EU na tato pojítka a metodiky jejich měření byly i pro ČR stanoveny závazné technické parametry a v Testcomu bylo koncem roku 1993 provedeno první homologační měření pojitka s rozprostřeným spektrem. Následně ČTÚ vystavil homologační certifikát, který osvědčoval, že pojítko ARLAN splňuje závazné technické parametry. V polovině roku 1994 bylo na naši žádost (a na základě námi předaných podkladů k povolení provozování v EU) vydáno Generální povolení č. MH-ČTÚ č. 01/1994, které umožňovalo instalovat a provozovat tato datová pojítka v ČR tzv. „volně“, tedy bez jakéhokoliv centrálního kmitočtového plánování a také bez zpoplatňování provozu těchto pojítek.
Tím jsme otevřeli legislativní cestu, pro budoucí masové používání těchto pojítek v ČR a zahájili jejich reálné instalace u našich zákazníků.
Jak jme „vytáhli“ pojítka 2,4 GHz z kanceláří na střechy
Jak již bylo výše uvedeno, tato pojítka byla výrobcem původně vyvinuta pouze pro účely bezkabelových síťových propojení počítačů v rámci kanceláří, tedy pro použití v interiéru. To mělo být s výhodou aplikováno tam, kde kabelové propojení není možné nebo vhodné (památkové objekty, mobilní a dočasné sítě atd.)
Z důvodu tehdy poměrně vysoké ceny těchto pojítek a domácí ekonomické situace byla však použitelnost pojítek pro tyto aplikace problematická, protože cena takto vytvořené sítě až řádově převyšovala cenu klasické kabelové sítě a zákazníci raději preferovali nízkou cenu klasické kabeláže i v případech velkých překážek jejího použití.
Zde se nám opět vyplatila erudovanost a rádiové zkušenosti Ivana Pazderského, který sedl a přepočítal výkonové parametry tohoto přenosově velice robustního spoje a přišel s teorií, že tato pojítka (původně určená pro interiérové použití) by bylo možné bez větších problémů s externími ziskovými anténami aplikovat i pro venkovní spoje a to i na poměrně značné vzdálenosti (mimochodem později jsme bez problémů realizovali až 30 km spoje). Tím by vznikla velice výhodná možnost budovat „dálkové“ rádiové datové spoje mezi budovami, v rámci města nebo dokonce i mezi městy, což byla dosud doména investičně i provozně velice drahých telekomunikačních rádiových pojítek. Těm už ARLAN mohl významně cenově konkurovat narozdíl od interních kabelových sítí.
Tato teorie byla z hlediska zvýšení využitelnosti velmi zajímavá. Netrvalo dlouho a praktickými zkouškami jsme ověřili, že teorie byla správná a tato pojítka jsou s externími ziskovými anténami seriózně použitelná i pro dálkové bezdrátové propojení. První skutečné aplikace u zákazníků a obchodní úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a tak jsme vlastně vytvořili úplně nový směr v aplikacích těchto pojítek – bezdrátové dálkové datové spoje s tehdy nevídanou přenosovou kapacitou 1 Mbit/s. Z původně téměř zatracované „hračky“ se rázem stal seriózní a obchodně úspěšný produkt.
V létě roku 1994 jsme uspořádali v Praze technický seminář, kde jsme ARLAN a jeho exteriérové použití již naplno představili počítačovým odborníkům. Tohoto semináře se zúčastnil i zástupce výrobce (který se mezitím přejmenoval na Aironet) z Kanady. Pikantní bylo, že tento zástupce výrobce stále kroutil hlavou co to tu vymýšlíme a nemohl uvěřit, že by jejich produkt byl schopný komunikovat na větší vzdálenosti a tvrdil že ani neslyšel, že by to dosud někdo ve světě takto použil.